• Derek

Apel mniejszości Niemieckiej w Polsce.

"Jako Mniejszość Niemiecka jesteśmy ważną częścią polskiego społeczeństwa, jesteśmy lojalnymi obywatelami Rzeczpospolitej podejmującymi swe działania i aktywności w oparciu o polskie prawo, w tym najważniejszy polski akt prawny, którym jest Konstytucja” – czytamy w apelu opublikowanym przez delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (największej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce) na Śląsku Opolskim.

Na zjeździe TSKN w Zakrzowie wzięło udział ponad stu delegatów z całego województwa.


Podczas sobotniego zjazdu TSKN, który odbył się na Śląsku Opolskim, delegaci ocenili, że konieczne jest obecnie „zwiększenie reprezentacji politycznej zarówno w regionie jak i polskim parlamencie”.

Mniejszość niemiecka posiada obecnie w polskim Sejmie jednego reprezentanta.


Jednym z najważniejszych punków omawianych podczas obrad było przyjęcie apelu dotyczącego ograniczenia 3 do 1 godziny tygodniowo lekcji języka niemieckiego wprowadzone przez Ministra Edukacji i Nauki.


CO Z POLAKAMI MIESZKAJĄCYMI W NIEMCZECH ?


Polacy w Niemczech nie mają obecnie statusu mniejszości narodowej, który to został im odebrany przez nazistowskie władze III Rzeszy.

W listopadzie 2014 Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, odrzuciło wniosek Związku Polaków w Niemczech, o nadanie Polakom statusu mniejszości Narodowej Polskiej mieszkającej w Niemczech.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie